Güneş Enerjisi

Vakum Tüplü Güneş Enerjisinin Avantajları

İki tüp arasında vakum olduğundan iletimle ve taşınımla ısı kaybı ihmal edilecek mertebededir.Soğuk, yağmurlu, karlı ve rüzgarlı havaların tüp içindeki ısıyı alması vakum sayesinde önlenmiştir.Bu nedenle sistem tüm yıl boyunca kullanılabilmektedir. Eski model kolektörlerde vakum olması nedeniyle soğuk havalarda ısı kaybı çok yüksektir.Bu da verimi oldukça düşürmekte ve tüm yıl boyunca kullanılmasını engellemektedir.SİSTEM TUBULAR vakum tüplü güneş kolektörlerine antifriz koymaya gerek yoktur.Sistem -18°C sıcaklıkta ve açık bulutlu havalarda bile sıcak su üretmektedir.

Eski model kollektörlerde soğuk havalarda suyun donma tehlikesine karşı ilave antifiriz koymak gerekmektedir.Buna rağmen 0°C'nin altında ki sıcaklıklarda bu sistemler verimli çalışmamaktadırlar.Sistemlerimizin metal aksamı tümüyle paslanmaz çelikten(krom-nikel) imal edilmiştir.Bundan dolayı üretilen sıcak su içilebilir özelliktedir. Eski model günes enerjilerinde,kullanılan malzemelerden dolayı zamanla paslanma kireçlenme,tıkanma problemleri olmaktadır.Ayrıca bu sistemlerde üretilen su içilebilir özellikte değildir.

Sistemimizde, sıcak su tankında ve panel manifoldunda, ısı iletim katsayısı çok düşük olan 50 mm kalınlıgında poliüretan kullanılmaktadır.Bu sayede soguk havalarda tankdaki sıcak su uzun süre muhafaza edilebilmektedir.Eski model güneş enerjisi sistemlerinin kazanlarında genellikle cam yünü kullanılmaktadır.Bunların ısıyı tutma özellikleri poliüretana göre çok daha düşüktür. Silindir şeklindeki vakum tüplerimiz güneş ısınlarını tüm gün boyunca dik olarak almakta ve özel kaplaması sayesinde yansıma minimuma indirilmektedir.Bu sayede su sıcaklıgı yaz şartlarında 95 °C'ye ,kış şartlarında 55°C'ye çıkmaktadır. Eski model günes enerjileri sadece gün ortasında güneş ısınlarını dik almaktadır.Bu sistemlerde sıcaklık daha düşük seviyelerde kalmaktadır.